• Polecamy...

Energia odnawialna – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła

/

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii są rozwiązania wykorzystujące zasoby energii odnawialnej. Są one coraz bardziej popularne. Dokonując wyboru mamy przed sobą zazwyczaj 3 rozwiązania: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Jednak czy musimy wybiera, tylko jedno z nich? Okazuje się, że dzięki umiejętnemu połączeniu tych trzech elementów możemy otrzymać bardzo efektywny system.

Tym, co zachęca do zrezygnowania z tradycyjnych źródeł energii, jest ich cena, ale także zwiększająca  wśród społeczeństwa świadomość ekologiczna. Dlatego już wielu właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak promienie słoneczne czy wiatr.

Patrząc na rozwiązania, które są wybierane najczęściej, można stwierdzić, że do pewnego czasu były to kolektory słoneczne. Umożliwiają one ogrzanie wody w domu. Jednak coraz większą popularność zdobywają także inne rozwiązania. Do nich należą prądotwórcze panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które mogą zapewnić ogrzewanie.

Każde z tych możliwości spełnia inne zadanie. Kolektory słoneczne podgrzewają wodę, pompa ciepła ogrzewa gospodarstwo domowe, a panele fotowoltaiczne dostarczają prąd. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają te wszystkie elementy.


Panele fotowoltaiczne

Ich podstawową funkcją jest przekształcenie energii słonecznej w prąd. Uzyskany prąd może przyczynić się do prawie całkowitego uniezależnienia od sieci energetycznej.

Efektywność takiego systemu jest uwarunkowana nasłonecznieniem miejsca, gdzie znajdują się panele. Oczywistą sprawą jest, że im mocniejsze promieniowanie, tym większą ilość energii możemy otrzymać. Nie bez  znaczenia jest także liczba słonecznych dni.

Panele fotowoltaiczne poleca się miejscom, które mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Mianowicie, chodzi o zużywanie prądu „na bieżąco”. Do nich należą gospodarstwa rolne, pieczarkarnie czy też chłodnie. Dość wielkim wyzwaniem jest magazynowanie energii. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalne akumulatory. Jednakże, nie odznaczają się one dość dużą trwałością. Ponadto, wpływają na wzrost kosztów całej inwestycji. Pamiętajmy także o pewnych zmianach. Nowe regulacje prawne, od 1 stycznia 201 roku, będą umożliwiały odsprzedaż tworzonego przez nas prądu sieciom energetycznym.


Kolektory słoneczne

Paweł Sokół zwraca uwagę na ważną kwestię dotyczącą paneli fotowoltaicznych. Kiedy są one wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej, ich sprawność osiąga jedynie ok. 15 proc. Dlatego wybierając rozwiązanie do grzania wody w domu warto wybierać kolektory słoneczne wykorzystujące aż 84 proc. energii słonecznej. Kolektory słoneczne mają za zadanie przetworzenie promieniowania słonecznego w energię cieplną. Można ją wykorzystywać zarówno do podgrzewania wody, jaki i do wspomagania ogrzewania budynku.

Kolektor za pomocą swojej powierzchni wychwytuje ciepło słoneczne. To ciepło jest przekazywane do zbiornika z wodą za pośrednictwem płynu solarnego. Płyn oddaje ciepło wodzie, która zaczyna się podgrzewać.

Wspomniane dwie możliwości, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, są montowane zdecydowanie częściej na dachach, aniżeli na ścianach, tarasach czy ziemi. Przy ich montażu warto wybierać zawsze kierunek na stronę południową. Inwestycja w takie rozwiązania może przynieść znaczy zwrot kosztów. Jednak trzeba na niego czekać nawet od 3 – do 6 lat.


Pompy ciepła

Pompy ciepła to ostatni element naszej instalacji, który zostanie omówiony. Warto zwrócić uwagę na pompy powietrzne. Do energii, która może ogrzewać pomieszczania, wykorzystują one niskotemperaturową energię cieplną z powietrzna.

Należy także powiedzieć o dwóch ważnych zaletach takiego typu pomp. Cały proces przemiany energii jest mało kosztowny, a do tego wydajny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania w naszym domu, możemy obniżyć koszty ogrzewania, ponieważ wykorzystamy jedynie 25-35 proc. energii z sieci elektrycznej. Reszta energii, tj. 65-75 proc. jest darmowa i pochodzi ze środowiska naturalnego.  Możemy także dodać kolejne, własne źródła prądu, jak wspomniane wcześniej panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Pozwoli to na uzyskanie samowystarczalnego systemu, który zapewni nam podgrzaną wodę, ciepło w pomieszczeniach oraz prąd niezbędny do codziennego użytku.