• Polecamy...

Jak optycznie powiększyć niewielki ogród?

/

Gdy mówimy o ogrodach, najczęściej mamy na myśli ogromne przestrzenie, w których można się zagubić podczas wieczornego spaceru. Jeśli jednak nie jesteśmy potentatami ziemskimi, nasz ogród może być nieco mniejszy niż ten, który jest obecny w naszych marzeniach. Na szczęście, niewielka powierzchnia nie jest wcale poważną przeszkodą, istnieje bowiem kilka sztuczek, które można zastosować chcąc aby ogród wydawał się większy niż w rzeczywistości.

Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie dość rzadko stosowanych rozwiązań jest zatarcie granicy pomiędzy domem i ogrodem, doświadczenie potwierdza bowiem, że praktyka taka przyczynia się do optycznego powiększenia terenu. Osiągniecie tego celu jest możliwe na kilka sposobów, za najbardziej skuteczny, a jednocześnie najmniej skomplikowany uznaje się jednak wprowadzenie tarasu, który pełni funkcję pokoju przejściowego. Oczywiście, duże znaczenie ma sposób aranżacji tarasu, dobrym pomysłem jest więc zastosowanie w nim materiałów jak najbardziej zbliżonych do tych, z jakimi mamy do czynienia w domowym wnętrzu.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest podział ogrodu na wnętrza, nie warto więc słuchać malkontentów usilnie starających się przekonać nas o tym, że nasz ogród jest na to za mały. Jeśli tego nie zrobimy, efekt będzie przeciwny niż ten, na który liczymy i trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że cały ogród jesteśmy w stanie bez trudu omieść jednym spojrzeniem. Pomysłów na wydzielenie wnętrz nie brakuje. Może być to grupa roślin wyróżniająca się na tle innych, żywopłot oraz pergola porośnięta pnączem.

Jeśli istnieje taka możliwość, posiadając niewielki ogród warto zrezygnować z monumentalnych ogrodzeń. Oczywiście, nie trzeba tworzyć ogrodu otwartego, do którego mogą zajrzeć niepożądani gości, ogrodzenia powinny być jednak dyskretne, nie rzucające się w oczy, a tym samym nie stanowiące również dodatkowego ograniczenia optycznego niewielkiej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem są też „okna widokowe’ w ogrodzeniu. Nie zmniejszają one naszego bezpieczeństwa, sprawiają jednak, że ogród staje się optycznie większy „zabierając” nieco przestrzeni znajdującej się w jego otoczeniu.

Jeśli obawiamy się, że sami nie poradzimy sobie z wyzwaniem, jakie stanowi niewielki ogród, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby jego projekt i pielęgnację powierzyć specjalistom. Tu na szczególną uwagę zasługuje firma jaga garden (jagagarden.pl), która dzięki wieloletniemu doświadczeniu może zaproponować wiele ciekawych, nietypowych, a jednocześnie sprawdzonych rozwiązań.