• Polecamy...

Typy materacy medycznych

/

Materace medyczne zaliczane są do specjalistycznego sprzętu medycznego. Są wśród nich zarówno materace wyłącznie profilaktyczne, jak równie materace, które łączą w sobie cechy materacy profilaktycznych z leczniczymi.

Do materacy używanych wyłącznie w celach profilaktycznych zaliczane są przede wszystkim materace wykonane z pianki poliestrowej. Są to gładkie materace, z których może korzystać każdy z nas, ale także osoby leżące, ale tylko takie, które są w stanie samodzielnie się poruszać. Innym rodzajem materacy medycznych są materace przeciwodleżynowe. Tym materacom warto poświęcić trochę więcej uwagi.

Materace przeciwodleżynowe należą do kategorii materacy leczniczo-profilaktycznych. Główny nacisk jednak jest położony na profilaktykę. Stosowanie materacy ma zapobiegać powstawaniu odleżyn. Czym one są?

Osoby, które z różnych powodów mają ograniczoną aktywność ruchową często są unieruchomione w łóżkach. Bardzo często ich stan jest na tyle poważny, że ułożenie ich ciała nie zmienia się. Ciężar ciała powoduje, że dochodzi do niedokrwienia stykających się z materacem łóżka miękkich tkanek. Im stan ten trwa dłużej, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się odleżyn. Odleżyny są tak specyficznymi ranami, że u wyjątkowo wrażliwych osób mogą pojawić się już po godzinie leżenia bez ruchu. Przyczyną powstawania odleżyn jest nie tylko ucisk. Bardzo często występują one u osób, które są niewłaściwie pielęgnowane. Opiekując się osobami leżącymi trzeba bardzo starannie dbać o ich higienę, często, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, je myjąc. Zaleca się także zmieniać pozycję tych osób co dwie godziny. Opiekowanie się osobami leżącymi jest w wielu przypadkach ciężką pracą fizyczną. Praca ta może być choć trochę lżejsza, jeśli osoba leżąca zostanie ułożona na materacu przeciwodleżynowym.

Najbardziej popularnym rodzajem materacy przeciwodleżynowych są materace zmiennociśnieniowe o komorowej budowie. Wśród nich oferowane są materace:

  • rurowe
  • bąbelkowe

Zasada ich działania jest bardzo do siebie zbliżona, różnią się one jedynie kształtem swoich komór. Do każdego z tych materacy dołączana jest elektryczna pompa zakończona systemem rurek, które łączą je z materacem. Przez rurki te do poszczególnych komór materaca wtłaczane jest wytwarzane przez pompę powietrze. Oba rodzaje materaców idealnie sprawdzają się w profilaktyce odleżyn. Jaki materac wybierzemy zależy między innymi od naszych możliwości finansowych. Są bowiem wśród nich modele bardzo zaawansowane, które nie należą do tanich, ale także proste i znacznie tańsze.