• Polecamy...

Wzorcowanie, a różne typy alkomatów

/

Niektóre alkomaty trzeba by w zasadzie nazwać zabawkami. Są to bowiem urządzenia, które podaja bardzo niedokładne wyniki i mogą na przykład wskazać nam trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu, jeśli będziemy kompletnie trzeźwi, ale zapalimy papierosa o specyficznym składzie.

Taki sam alkomat zawyży nam drastycznie wyniki po przyjęciu niektórych leków, a wypłukanie ust zaraz przed przystąpieniem do badania sprawi, że wynik zostanie mocno zaniżony. Dodać też trzeba, że sposób dmuchania do takiego alkomatu będzie zmieniał jego wyniki.

Tak prezentuje się oczywiście część najtańszych urządzeń pomiarowych, ale kiedy zainwestujemy w trochę lepsze alkomaty, będziemy chcieli, by ich wyniki były w miarę dokładne. Jeśli na przykład zdarzyło nam się coś wypić wieczorem i nie jesteśmy pewni, czy możemy jechać rano, wynik na poziomie 0,1 promila pozwoli nam wsiąść za kierownicę, a wynik 0,3 oznaczał już będzie jazdę pod wpływem alkoholu, która jest wykroczeniem. Dobre urządzenie powinno nam dać jasną odpowiedź, ale wcale nie musi. By mieć absolutną pewność, że wynik jest prawidłowy, wykonane musi zostać specjalne wzorcowanie alkomatów, a konkretnie wzorcowanie naszego urządzenia.


 

Nie ma się co oszukiwać, że wszystkie urządzenia wychodzące z fabryk alkomatów będą w pełni poprawne.

Niektóre urządzenia mają tendencje do zawyżania wyników, jeśli w ustach znajdują się jeszcze jakieś ślady alkoholu, inne słabiej radzą sobie z bardzo małymi dawkami, a jeszcze inne głupieją przy trochę wyższych dawkach. Czasami jest to problem całego procesu technologicznego, kiedy indziej wada danego urządzenia. W trakcie wzorcowania sprawdza się, czy urządzenie jest w stanie wykryć minimalna dawkę, jaką powinno wykrywać, czyli 0,1 promila alkoholu we krwi, a właściwie jego ekwiwalent w wydychanym powietrzu. Trzeba tutaj zdawać sobie sprawę, że w przypadku urządzeń podatnych na różnego rodzaju czynniki trzecie, żadna kalibracja i żadne wzorcowanie nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniego wyniku.

Jeśli jednak mamy do czynienia z technologią, która jest odporna na tego typu rzeczy, a wzorcowanie przeprowadza się w praktyce tylko dla takich urządzeń, możemy założyć, że po udanym wzorcowaniu wszystkie pomiary wykonywane urządzeniem będą prawidłowe. W końcu samo wzorcowanie sprawdza, czy tak właśnie się dzieje poprzez serie testów z różną ilością alkoholu w teoretycznie wydychanym powietrzu, które w praktyce jest zwyczajnie pompowane do urządzenia. Jeśli alkomat nie posiadający wad technologicznych będzie w stanie po odpowiedniej kalibracji przejść w pełni poprawnie wzorcowanie, będziemy mieli urządzenie, któremu można w pełni zaufać.

  • 14 czerwca 2016